Vectra to polska spółka akcyjna z siedzibą w Gdyni. Działalność rozpoczęła w 1991 roku na terenie Słupska, oferując kablowy dostęp do programów telewizyjnych. W ciągu kilku pierwszych lat funkcjonowania spółki, jej działania były zorientowane na budowie lub przejmowaniu mniejszych sieci kablowych. Dziś jest ogólnopolskim dostawcą usług, wykorzystującym technologię światłowodową.
Na początku XXI wieku Vectra poszerzyła wachlarz oferowanych przez siebie usług o dostęp do internetu stacjonarnego, a w ciągu kilku następnych lat również o telefonię VoIP, telewizję cyfrową, internet mobilny i VOD. Wśród usług dodatkowych Vectry znajdują się dedykowane pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez grupę AXA.
Vectra oferuje swoim klientom indywidualnym internet stacjonarny o prędkości pobierania 150, 300 lub nawet 600 Mb/s (przy prędkości wysyłania odpowiednio: 15, 20, 30 Mb/s). Firmom i instytucjom, bez różnicowania ich wielkości, Vectra umożliwia korzystanie z internetu o prędkości pobierania do 50 Mb/s.
Super szybki internet domowy w Orange
Orange Polska jest polskim dostawcą usług teleinformatycznych. Obecny kształt firmy wynika z połączenia z końcem 2013 roku dwóch podmiotów: Telekomunikacji Polskiej oraz PTK Centertel, funkcjonujących na polskim rynku telekomunikacyjnym nieprzerwanie od 1991 roku. Co ważne, PTK Centertel oferował usługi pod marką Orange od 2005 roku, kiedy to nastąpił rebranding marki Idea.
Orange świadczy dla klientów indywidualnych usługi dostępu do sieci komórkowej, telewizji, internetu mobilnego i stacjonarnego. Z wyłączeniem telewizji, podobny zakres usług firma oferuje małym i średnim firmom, znacznie rozszerzając ofertę w stosunku do dużych firm i instytucji, mogących liczyć m.in. na wsparcie infrastruktury firmowej lub data center.
Oferowany przez Orange klientom indywidualnym internet stacjonarny cechuje się prędkością odbierania danych do 300 Mb/s lub nawet 1 Gb/s, przy odpowiednim sprzęcie i konfiguracji przy użyciu światłowodu. Na te same prędkości internetu liczyć mogą małe i średnie firmy – największe podmioty gospodarcze i instytucje ograniczone są do przepustowości rzędu 600 Mb/s.