Internet stacjonarny ranking – Dostawcy internetu
Na komfort i wygodę korzystania z sieci nie bez wpływu pozostaje trafny wybór dostawcy internetu oraz konkretnej oferty. Aby najbardziej efektywnie cieszyć się możliwościami oferowanymi przez nowoczesne technologie, warto dobrze przemyśleć podpisanie umowy z dobrym operatorem. O czym należy zatem pamiętać, wybierając internet stacjonarny?
Lokalizacja
W Polsce wciąż najpopularniejsze pozostają łącza szerokopasmowe. Według badań przeprowadzonych na temat zakresu użytkowania technologii komunikacyjno-informacyjnych, z takiej formy dostępu do sieci globalnej korzysta ponad 80% gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Wybór konkretnego typu łącza oraz określonego dostawcy internetu często uzależniony jest jednak od lokalizacji. Mieszkańcy dużych aglomeracji i największych miast mogą liczyć na większą różnorodność. W dziedzinie takiej jak internet stacjonarny Warszawa, Kraków czy Poznań są w stanie zaoferować dostęp do wielu sprawdzonych operatorów. Na wsiach i w niedużych miejscowościach, możliwości są w tym zakresie są zwykle znacznie mniejsze. Warto więc już na samym początku przeprowadzić solidne rozeznanie lokalnego rynku. W każdej okolicy natrafić można na przynajmniej kilku operatorów, którzy oferują szybki i tani internet stacjonarny.
Rodzaj łącza
Wybierając dostawcę internetu, należy przede wszystkim określić najbardziej optymalny, dostosowany do możliwości finansowych oraz osobistych potrzeb typ łącza. W zależności od dostępności w określonej lokalizacji, zdecydować można się na :
- łącza kablowe, których operatorzy to najpopularniejsze sieci kablówek;
- sieci osiedlowe o niedużym zasięgu, zestawiane przez operatorów lokalnych;
- łącza LTE, wykorzystujące komórkowy przesył danych;
- satelitarny dostęp do internetu.
Łącza światłowodowe są bardzo nowoczesne i zwykle oferują wysokie prędkości. Na szeroką skalę oferowane są jednak dopiero od niedawna, w związku z czym ich ograniczeniem może być brak dostępu do odpowiedniej infrastruktury. Sieci osiedlowe realizowane są natomiast w bardzo zróżnicowany sposób, przez co trudne może być choćby określenie ich przeciętnych prędkości – mogą być zarówno bardzo wysokie, jak i przesadnie niskie. Zaletą łącza LTE jest mobilność i szeroka dostępność, przez co stanowi optymalną opcję w przypadku braku dostępu do rozbudowanej infrastruktury. Za wadę uznać można limit przesyłu danych oraz ograniczony zasięg. Łącza satelitarne charakteryzują się natomiast optymalną prędkością połączenia. Mają również bezkonkurencyjny zasięg, dzięki czemu można z nich korzystać w niemal każdym miejscu. Ich wadą pozostają wysokie opłaty.
Prędkość i cena internetu stacjonarnego
Z zasady im większa prędkość łącza internetowego, tym lepiej. Przy wyborze konkretnej oferty warto jednak realnie ocenić własne potrzeby, a następnie skonfrontować je z ceną wybranej usługi. Opłaty za szybszy internet są wyższe, więc najlepszym rozwiązaniem jest optymalne dopasowanie oferty do zasobności portfela oraz możliwości domowego budżetu. Obecnie najszybsze łącza stacjonarne są w stanie zapewnić prędkości, które bardzo często znacząco przekraczają rzeczywiste zapotrzebowanie większości użytkowników. Wybierając najlepszy internet stacjonarny, warto jednak myśleć przyszłościowo. Wysoka prędkość daje gwarancję komfortowego korzystania z sieci przez przynajmniej kilka lat. Szybki internet do domu zwiększa również wygodę podczas jednoczesnego użytkowania wielu urządzeń końcowych. Ich liczba w gospodarstwie domowym stale wzrasta – obecnie z siecią łączą się nawet sprzęty AGD czy zegarki. Jeżeli jednak potrzeby domowników nie są wygórowane, wystarczający może się okazać najtańszy internet stacjonarny.
Rodzaj transferu
Poszczególne oferty mogą teoretycznie posiadać taką samą prędkość – w praktyce występują spore dysproporcje między szybkością pobierania plików (download), a ich wysyłania (upload). Dostawcy internetu stacjonarnego zwykle oferują łącza asymetryczne, w których znacznie wyższa jest prędkość pobierania. Obecnie sporo mówi się jednak o potencjalnym wzroście popularności łącz symetrycznych, ze względu na coraz większą powszechność strumieniowania audio\wideo czy przechowywania danych w chmurze. Takie rozwiązanie wciąż jednak nie dominuje na rynku, głównie ze względu na dość wysokie koszty ponoszone przez dostawcę. Wybierając standardowe łącze asymetryczne warto więc zwrócić uwagę na szybkość połączeń wychodzących, która nie powinna być zbyt wolna. Aby bez żadnych problemów korzystać z większości internetowych funkcji, należy dysponować łącznością obustronną minimum 1mb/s.
Limity i ograniczenia internetu stacjonarnego
Kwestia limitów połączenia pozostaje bardzo istotna przy wyborze konkretnej oferty. Dostawcy internetu stacjonarnego coraz częściej odchodzą od tego rodzaju ograniczeń, jednak warto dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy zawarte w umowie. Limity dominują przede wszystkim w przypadku internetu mobilnego, dlatego obecnie średnio nadaje się on do regularnego strumieniowania materiałów czy pobierania plików. Dostawca może natomiast nałożyć ograniczenie do określonej liczby urządzeń końcowych korzystających z łącza w gospodarstwie domowym. Warto więc wybrać internet stacjonarny bez limitu tego typu, dzięki czemu do sieci będzie można bezproblemowo podłączyć np.
- komputer
- tablet
- smartfon
- konsolę do gier
- telewizor z funkcją Smart TV
Ograniczenie liczby urządzeń można w stosunkowo łatwy sposób obejść, jednak wiąże się to ze złamaniem warunków umowy oraz konsekwencjami prawnymi.
Warunki umowy
Istotnym czynnikiem przy wyborze internetu stacjonarnego powinien być czas trwania umowy. Dostawcy zazwyczaj oferują dwuletnią współpracę. Im dłuższy okres obejmuje umowa, tym więcej obniżek i korzystnych warunków cenowych można wynegocjować. Warto dokładnie śledzić i analizować rynek, aby pozostać na bieżąco z najlepszymi ofertami. Lepiej natomiast unikać podpisywania dokumentu, w którym uwzględniony zostanie zapis zezwalający dostawcy internetu na zmianę wysokości opłat w czasie trwania współpracy. Warto też zwrócić uwagę na ewentualne kary pieniężne za zerwanie umowy. W ten sposób uniknąć można przykrych konsekwencji, np. w przypadku przeprowadzki czy też braku zadowolenia z usługi.
Telewizja, internet i telefon stacjonarny gdzie najtaniej?
Wielu dostawców oferuje możliwość zamówienia internetu stacjonarnego w pakiecie, np. razem z abonamentem telefonicznym lub telewizją kablową. Media te są obecnie coraz mocniej połączone z siecią globalną, z czego doskonale zdają sobie sprawę operatorzy. Potencjalni klienci cenią sobie takie rozwiązanie głównie ze względu na wygodę. Jeżeli oferowany pakiet jest atrakcyjny cenowo, warto rozważyć jego wykupienie. Opcja ta polecana jest zwłaszcza osobom mającym pewność, że będą regularnie korzystać ze wszystkich opłacalnych usług. Zdecydować można się oczywiście także na internet stacjonarny bez telefonu czy telewizji, jednak nierzadko oferty prezentowane w pakiecie są całościowo bardziej opłacalne.