Rozwojowi smartfonów nieprzerwalnie towarzyszy możliwość transmisji danych. Współczesne smartfony w ograniczonym stopniu dają nam dostęp do swobodnej wymiany plików czy przeglądania Internetu. A gdyby wykorzystać sieć komórkową do zbudowania domowej sieci LAN?
Jeszcze kilka lat temu od pomysłu do jego realizacji droga byłaby bardzo długa i trudna do przebycia. Efekt to działający twór z ograniczonymi możliwościami. Bo jak korzystać z transmisji, gdzie prędkość ściągania osiąga maksymalnie do 57,6 kbps? Do tego płacimy operatorowi za czas surfowania po sieci. Rewolucją okazała się technologia GPRS, która pozwala na zestawienie ciągłego połączenia bez ponoszenia kosztów za czas jego trwania, tylko za ilość przesłanych danych. Dalej było już tylko lepiej – osiem razy szybsza transmisja danych, dzięki EDGE oraz UMTS/HSDPA/HSUPA, który umożliwia transmisję danych z prędkością do 21,6 Mb/s i wysyłania 5,76 Mb/s. Jest szybko, dlaczego nie wykorzystać mobilnego Internetu w sieci w domu? Komputer przenośny, telefon komórkowy z możliwością pakietowej transmisji danych i wszystko już gotowe.
Mobilny Internet w każdym miejscu o każdej porze.
Obecnie na rynku niemal każdy telefon komórkowy, a już na pewno smartfon pozwala na telefoniczną transmisję danych. Jeśli posiadamy przy sobie netbook czy laptop, to możemy w niezwykle prosty sposób zestawić połączenie internetowe: „Internet-operator GSM-telefon-komputer”, stosując tzw. tethering. To rodzaj połączenia, w którym podłączony do Internetu telefon pełni funkcję punktu dostępowego łącza internetowego. Tethering można zestawić z komputerem lub innym urządzeniem poprzez Bluetooth, USB, a także wbudowaną w telefon kartę WiFi. Dobrymi przykładami są tu smartfony, w których można w prosty sposób udostępnić połączenie internetowe z telefonu poprzez USB lub Bluetooth. Możliwy jest również tethering przez WiFi i utworzenie mobilnego hot spotu. Jednak do tego jest wymagany iPhone z jailbreakiem oraz zakup aplikacji MyWi, która jest dostępna w Cydii. W wypadku telefonów z Androidem trzeba uaktywnić w telefonie dostęp do Roota. Niemniej nie jest to procedura skomplikowana, a dokumentacje aktywacji są dostępne na portalach poświęconych systemowi Android. Aplikacja Wireless for Root Users umożliwia udostępnienie połączenia internetowego przez WiFi. Dużym plusem narzędzia jest możliwość ustawiania wszystkich dostępnych parametrów konfiguracji i kontroli sieci WiFi.
Tradycyjne rozwiązania.
Wracając do tradycji modemowej można przebierać wśród setek urządzeń wspierających starsze i nowsze technologie. W większości przypadków instalacja i ustawienie urządzenia są bardzo proste. Po uruchomienia kreatora instalacji mamy gotowy system do transmisji danych. Ciekawszym z rozwiązań jest urządzenie Sierra Wireless AirCard USB 309, które wspiera technologię HSPA+, pozwalające na ściąganie danych z prędkością 21,6 Mbps. Modem doceniają posiadacze wszystkich systemów operacyjnych. Program jest wygodny i niezwykle prosty w użyciu.